Suomen luonnonvalokuvaajien talvipäivät 2009 takanapäin…

Vuosittaiset Suomen Luonnonvalokuvaajien talvipäivät mennä hurahtivat ohitse viime viikonloppuna. Talvipäivien sisältö on ollut yleensä ns. koulutuspainotteista ja samalla linjalla mentiin tänäkin vuonna. Kun talvipäivien sisältö julkaistiin, tein heti päätöksen osallistumisesta, koska tarjonta näytti todella lupaavalta ja esiintyjien joukossa oli monia itseäni kiinnostavia esiintyjiä.

Tässä jotain hieman jotain esiintyjiä aikajärjestyksessä.

Mauri Leivo kertoi uudesta ”Kevätmuutto” kirjastaan ja kertoi myös ajatuksia kirjan teon tiimoilta… näyttäen myös hienon multivision samaan aiheeseen liittyen. Vaikka multivision kanssa olikin kuulemma paikanpäällä hieman teknisiä ongelmia.. niin mitä ihmisten kanssa asiasta jälkikäteen puhuin, niin kukaan ei ollut mitään ihmeellistä huomannut. Eli jos asiasta ei olisi mitään mainittu niin täydestä olisi mennyt ,) Ymmärrän kyllä Maurin huolen, ja hän jos joku tietää miten esityksen pitäisi toimia… muille toimivuus asiasta jää kuitenkin vain toimii tai ei toimi fiilis… ja tämä meni kyllä kategoriaan TOIMII!

Sami Karjalainen oli myös esittelemässä uutta ”Suomen heinäsirkat ja hepokatit” kirjaansa. Samin aikaisempi ”Suomen sudenkorennot”-kirjahan sai valtion tiedonjulkistamispalkinnon ja mitähän muuta kaikkea… Enkä kyllä malta olla povaamatta tälle uudelle yhtään vähempää. Kyseessä on esittelyn perusteella täydellinen tietopaketti vähänkään heinäsirkoista ja hepokateista kiinnostuneille ihmisille! Kirjassa on kaikki Suomessa esiintyvät lajit käsitelty kattavasti ja jopa naapurimaiden lajejakin (jos vaikka tänne leviävät)… Kirjan mukana seuraa myös lajien äänet digitaalisessa muodossa jne… Tuosta teoksesta voisi kirjoittaa yhden blogikirjoituksen verran, mutta pakko rajoittaa että muullekkin jää tilaa. Kannattaa ehdottomasti tsekata tämä uusi tulokas! ps. edellinen aihetta käsittelevä teos on 90-vuoden takaa ,)

Kari Ennolla oli ollut I.K. Inhan jalanjäljillä ja tehnyt maisematutkimusta. Hänen kuvausprojektinsa oli kestänyt monta vuotta ja projektissaan hän oli kiertänyt kuvaamassa samoilta sijoilta Inhan kanssa. Kuvien ja karttojen perusteella hän oli selvittänyt mistä Inha oli kuviaan ottanut ja kertoi parhaimmillaan kameransa olleen Inhan kameran kanssa samalla paikalla noin 10cm tarkkuudella! Kyseessä ei ollut mikään parin kuvan rypistys, vaan kuvia oli todella paljon! Omistautumisesta aiheelle kertoo myös se, että hän oli myös pyrkinyt saamaan kuvaan samanlaisen ja saman suuntaisen valon! Eli siltojen varjot kuviin esmes samanlailla jne! Todella mielenkiintoista oli nähdä kuinka maisema oli lähes sadanvuoden aikana muuttunut! Rautatiesillat oli muuttuneet autoille soveltuviksi, kosket oli ohjattu eri reitille sähkön toivossa, alkuperäinen näkymä täysin kadonnut metsän kasvettua jne…  TODELLA VAKUUTTAVAA TYÖTÄ! Katso täältä herran kotisivut, josta löytyy tietoa projektista! -> LINKKI

Paikalla kävi myös Juha Taskinen kertomassa videokuvauksistaan ja näyttämässä parit videot. Ensimmäinen video antarktikselta ja toinen kuvasi Saimaan norpan elämää. Huh huh miten oli kuutti söpö nukkuessaan… sinne se kellahti avantoon ja hiljalleen valui nukkuessaan pohjaan… kunnes taas parinminuutin kuluttua taisi unissaan käydä ottamassa happea ja taas vajosi hiljalleen pohjaan =)

Monestikkin ehkä Ahmakuvistaan tunnettu Antti Leinonen oli paikalla kertomassa hieman karhukuvauksistaan ja näyttämässä karhukuviaan. Ja huh huh! Vaikka välillä tuntuu että karhukuvia tulee joka tuutista, koska nykyään kaupallisia kojuja on PALJON, niin eipä kyllä tule näiden nähtyjen kuvien vertaisia vastaan! Oli nimittäin karhukuvat kohdallaan! Oli tunnelmaa! Oli ajatusta! Harmi ettei Antilla ole kotisivuja ja siellä digitoituna näitä dioja… Jos jossain pääsette näkemään Antin karhu tuotantoa, niin älkää missatko tilaisuutta!

Paikalla oli myös Heikki Willamo, joka kertoi omista näkemyksistään, mieltymyksistään, tavoistaan ja tulevista projekteistaankin. Tätä esitystä odotin, eikä kyllä jättänyt kylmäksi! Willamon kuvissa on vaan se jokin… hämärää, hämyisää, tunnelmallista! Toimii itselleni todella hyvin! Etenkin mieleeni jäi väljällä rajauksella otettu huuhkaja kuva tähtitaivaan alla ryyditettynä komeetta holmesilla! Huh huh… siinä oli minun mieluinen kuva! Ehkä syytä mainita että kyseisen herran kuvat toimivat muutenkin omalla kohdallani… mutta tuo kuva tykillä esitettynä kyllä oli todella vakuuttava!

Monen monen muun esiintyjän lisäksi, talvipäivillä oli aika paljon juttua myös kirjan teosta ja sen vaikeuksistakin, sekä myös ns. multivisio esityksistä joissa kuvaesitykseen on lisätty myös ääni. Itselle tulikin heti mieleen että sellaisenhan voisi kokeilla joskus tehdä… aihekkin oli oikeastaan heti selvä… vaatii kyllä kattavaa kuvausta enkä usko että niitä yhdessä vuodessa pystyy ”kerämään”. Tuollainen olisi siitä helppo, että painaa vaan napista pyörimään ja antaa ihmisten katsoa… ei tartteisi höpöttää mitään =)

Talvipäiviltä tarttui normaaliin tapaan matkaan myös uusia kirjoja… Willamon ja Vuorisen ”Huuhkajavuorella”-kirjan olin jo päättänyt ostaa ennen kyseiseen tilaisuuteen menoa, joten se tuli mukana kotia. Mutta kun näin myös himoitsemani Jarkko Rutilan ja Juha Haikolan ”Käki” kirjan… en voinut olla ostamatta. Jotenkin ihmeen kaupalla (=en koskaan voita arvonnoista mitään) onnetar potkaisi ja voitin arvonnassa vielä 50 euron lahjakortin yhdistyksen kirjakauppaan. Kaikki yhdistyksen useampi sivuisen kyselykaavakkeen täyttäneet saivat osallitua kyseiseen arvontaan… ja kiitevällä aktiivisuudella ihmiset noita täyttivätkin! Lahjakortin ansiosta reppuuni tien löysi vielä Mika Honkalinnan ”Metsäpäiviä” ja Martti Rikkosen ”Revontulet” kirjat… On siinä taas hetkeksi lukemista =)

Tietysti talvipäivillä pääsi turisemaan myös tuttavien kanssa! Sekä hieman ihmettelemään Canonin ja Rajalan esille tuomia kameravermeitä… Canonin EF 800/5.6L IS USM ei loppujen lopuksi ole mikään älyttömän painava, kyllä sillä käsistä kuvaa… ei tietenkään tuntia, mutta onhan se kuitenkin jalustapeli kuitenkin suuremmaksi osaksi… Oli se kooltaankin aika iso omaan kolmesataseen verrattuna =)

Paikalla oli myös Epsonin edustus! Epsonilta oli esillä aivan uuden karhea ammattilais taiderullatulostin malli, joka A1-kokoon asti taisi tulostella ja tiettyä paperia käytettäessä kattaa jopa Prophoto RGB väriavaruuden! Tulostin tulosti viikonlopun aikana useamman testikuvan… mutta vakuuttavin oli ylivoimaisesti (olikohan fujin) pyörähtäväpäisellä digitaalisella panoraamakameralla kuvattu kuva joka oli tulostettu aika kunnioitettavassa koossa… Oisko ollu 60cm korkea ja pitkästi yli metrin pitkä… Jumatsuikkeli siinä oli yksityiskohtia!! Kyseinen tulostin maksoi johonkin 3-4 tuhannen euron väliin… ja olisihan se tosi komea sisustus elementti olohuoneen nurkassa… =)) Joutuisi ehkä olemaan jonkun asteista printtimyyntiä että pystyisi itselleen perustelemaan tuollaisen oston =D

PS. Nikon ei taaskaan vaivautunut paikalle…

-Janne

2 thoughts on “Suomen luonnonvalokuvaajien talvipäivät 2009 takanapäin…

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Spam control / Spämmi esto * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.